Mis on huulearmoonika?
Huulearmoonika on vibreerivate keeltega puhkpill. Puhudes õhku teatud õõnsustesse, vibreerivad keeled, et tekitada konkreetne heli. Huuleharmoonikaid võib olla eri kujuga, tüüpi ja võtmetega.
Millised on erinevad huuleharmoonika tüübid?
Huuleharmoonikaid on 3 põhitüüpi: diatoonilised huuleharmoonikad, kromaatilised huuleharmoonikad ja tremolo huuleharmoonikad.
Diatooniline huuleharmoonika on 10-auguline, 20-keelne huuleharmoonika, millel on 19 nooti. Heli tekitatakse õhu puhumise ja tõmbamise teel läbi nende aukude. Need on kõige lihtsamate armoonikate seas, sest üks armoonika on mõeldud ühe võtme mängimiseks. Kõige populaarsem klahv on C. Neid kasutatakse paljudes muusikastiilides.
Kromaatiline armoonika - on armoonika küljel täiendav hoob, mida saab kasutada mängitud nootide pooltoonide väljavõtmiseks. Kui seda hooba ei kasutata, saab kromaatilist armoonikat mängida kui lihtsat diatoonilist. Neid armoonikaid kasutavad tavaliselt jazzmuusikud.
Tremoloarmoonika on huulearmoonika, millel on topelt augud. Mõlemad augud on häälestatud samale noodile, kuid üks on teisest veidi kõrgemal. Kui õhku puhutakse või tõmmatakse korraga läbi ühe neist kahest august, tekib vibreeriv heli. Neid armoonikaid kasutatakse tavaliselt eriliste heliefektide jaoks.
Millise huulearmoonika ma peaksin valima?
Tõenäoliselt on üks populaarsemaid valikuid 10-auguline diatooniline huulearmoonika C-toonis. Neid huuleharmoonikaid on saadaval erinevates võtmetes - G, Ab, A, Bb, B, C, Db, D, Eb, E, F, F#. G-huulharmoonika on väga madala tooniga ja F# väga kõrge tooniga.
Millal peaksin valima huulearmoonika teistes võtmetes?
Te peaksite valima oma huulearmoonika jaoks teised võtmed, kui hakkate mängima teiste muusikutega või pillidega. Siis peate kohanema nende võtmega. Kui mängite üksi, on kõige populaarsem valik huulharmoonika C-toonis.